Rodziny ptaków

Islandzki brodziec / Calidris canutus

Pin
Send
Share
Send
Send


Po raz pierwszy w Ministerstwie Zasobów Naturalnych i Środowiska Federacji Rosyjskiej znalazło się 29 nowych gatunków ptaków i 14 ssaków. Uwzględniono zarówno orkę, jak i orkę.

Prace trwały przez długi czas. Poprzednia wersja Czerwonej Księgi Federacji Rosyjskiej pochodzi z 1997 r., A listy powinny być aktualizowane co 10 lat. Wcześniej zarówno lista zwierząt, które miały znaleźć się w Czerwonej Księdze Federacji Rosyjskiej, jak i proces przygotowania nowej edycji budziły wiele kontrowersji.

W wyniku prac wykonanych tylko dla najliczniejszych taksonów - ssaków i ptaków - do Listy dodano 43 nowe obiekty.

Wśród 14 ssaków, które po raz pierwszy weszły do ​​Czerwonej Księgi Federacji Rosyjskiej, są mięsożerne orki, saiga, świstak czarnodzioby, suseł plamisty, lis polarny, hiena pręgowana, foka kaspijska, kilka populacji reniferów, podgatunek owcy kanadyjskiej. i inni. Saiga znajduje się również na liście priorytetowych obiektów świata zwierząt, których działania ochronne są realizowane w ramach federalnego projektu ochrony bioróżnorodności narodowego projektu „Ekologia”.

Po raz pierwszy w Czerwonej Księdze Kraju znalazło się 29 gatunków ptaków, w tym nurek czarnoszyi, warzęcha, gęś szara, gęś zbożowa, orka, edredon okularowy, edredon syberyjski, jastrząb kamczacki, orlik grubodzioby, orlik pardwa, głuszec czarnobrzuchy, brodziec islandzki i wrzecionowate inne.

Gatunki (podgatunki, populacje) ptaków i ssaków, po raz pierwszy wymienione w Czerwonej Księdze Federacji Rosyjskiej:

Klasa ptaków - Aves

1. Loon czarnoszyi - Gavia arctica (populacja południa Dalekiego Wschodu (regiony Amur i Sachalin, terytoria Chabarowska i Primorska)

2. Perkoz rdzawoszyi - Podiceps auritus

3. Warzęcha - Platalea minor

4. Szara gęś - Anser anser (Republika Buriacji, Republika Komi, Republika Krymu, Republika Mordowii, Republika Tatarstan, Republika Chakasji, Republika Czuwaski, Terytorium Baikal, Terytorium Krasnojarskie, Terytorium Primorskie, Terytorium Chabarowskie, Amur Obwód, obwód białogrodzki, obwód briański, obwód włodzimierski, obwód wołogdzki, obwód Woroneż, obwód Iwanowo, obwód irkucki, obwód kaługa, obwód leningradzki, obwód moskiewski, obwód murmański, obwód Niżny Nowogród, obwód nowogrodzki, obwód penza, obwód tomski, żydowska autonomia Region, Nieniecki Okręg Autonomiczny)

pięć.Fasola - Anser fabalis - fasola zachodnia - Anser fabalis fabalis (Republika Ałtaju, region Archangielsk, region Kemerowo, region Nowosybirsk, Okręg Autonomiczny Chanty-Mansyjsk, Okręg Autonomiczny Jamalsko-Nieniecki) - Fasola z tajgi syberyjskiej - Anser fabalis middendorffatii ( , Republika Sacha (Jakucja), Republika Tywy, Republika Chakasji, Terytorium Baikal, Terytorium Kamczatki, Terytorium Krasnojarskie, Obwód Irkucki, Obwód Kemerowo, Obwód Magadański, Obwód Nowosybirski, Okręg Autonomiczny Czukotka)

6. Orka - Anas falcata (z wyłączeniem terytorium Primorsky)

7. Edredon okularowy - Somateria fischeri

8. Eider syberyjski - Polysticta stelleri

9. Jastrząb kamczacki - Accipiter gentilis albidus

10. Orlik grubodzioby - Aquila clanga (cały gatunek, wcześniej były tylko 2 populacje)

11. Sokół - Falco vespertinus

12. Pardwa wielka - Lagopus lagopus major

13. Głuszec czarnobrzuchy - Tetrao urogallus major

14. Sieweczka morska - Charadrius alexandrinus

15. Khrustan - Eudromias morinellus

16. Dunl rdzawoszyi - Calidris ferruginea (populacje Republiki Sacha (Jakucja) i Czukocki Okręg Autonomiczny)

17. Wielki brodziec - Calidris tenuirostris

18. Islandzki brodziec - Calidris canutus - Nowosybirsk p / gatunek - C. c. piersmai - Czukocki p / gatunek - C. c. rogersi

19. Kulik wielki - Numenius arquata Nowe wydanie: - mianownik n / gatunek - N. a. arquata (populacje Obwodu Kaliningradzkiego, Okręgów Federalnych Centralnego, Południowego, Północnego Kaukazu i Wołgi, z wyjątkiem regionu Kirowa i terytorium Perm) - kulik stepowy - N. a. suschkini

20. Kulik stepowy średni - Numenius phaeopus alboaxillaris

21. Piesek mały - Limosa lapponica - Piesek mały wschodniosyberyjski - Limosa lapponica menzbieri - Piesek mały Anadyr - Limosa lapponica anadyrensis

22. Klusha - Larus fuscus

23. Guillemot północnoatlantycki - Uria aalge hyperborea (populacja bałtycka)

24. Baltic Guillemot - Cepphus grylle grylle

25. Żółw zwyczajny - Streptopelia turtur

26. Roller - Coracias garrulus

27. Grubodziób mały - Eophona migratoria

28. Dubrownik - Emberiza aureola 29. Remez Owsianka - Emberiza rustica

Klasa Ssaki - Mammalia

1. Długoskrzydły wschodni - Miniopterus fuliginosus Wspólny długoskrzydły dzieli się na dwa gatunki: długoskrzydły pospolity i długoskrzydły wschodni.

2. Europejczyk z szerokimi oczami - Barbastella barbastellus

3. Świstak czarnodzioby - Marmota camtschatica - Kamczatka p / gatunek - M. c. camtschatica (populacja Czukocka).

4. Wiewiórka perełkowa - Spermophilus suslicus

5. Jeżozwierz indyjski - Hystrix indica

6. Lis polarny - Alopex lagopus - Beringian b.d. gatunek - A. l. beringensis

7. Hiena pręgowana - hiena Nyaena

8. Foka kaspijska - Phoca caspica

9. Foka mniszka - Monachus monachus

10. Renifer - Rangifer tarandus - europejski p / gatunek - R.t. tarandus (populacje Murmańsk Zachodni, Murmańsk Wschodni, Karelian, Komi-Archangielsk, Vyatka-Kama) - gatunki leśne syberyjskie - R. t. valentinae (populacje Ałtaj-Sajan i Angara z wyjątkiem Republiki Tyva) - Ochock p / gatunek - R.t. fylarchus (populacja kamczacka)

11. Saiga - Saiga tatarica

12. Koziorożec syberyjski - Capra sibirica (populacja wschodniego Sajanu z wyjątkiem Republiki Tyva)

13. Owca kanadyjska - Ovis nivicola - Kodar p / species - O.n. kodarensis

14. Orka - Orcinus orca (mięsożerna populacja Dalekiego Wschodu)

Pin
Send
Share
Send
Send